Dowiadujesz się, że masz wadę wzroku. Musisz nosić okulary korekcyjne. Masz mieszane uczucia związane z tym, że Twój wygląd musi ulec zmianie. Czy jest się czego obawiać?

Zalety noszenia okularów

Okulary korekcyjne w dzisiejszych czasach stanowią ważny dodatek do codziennych stylizacji. Najwięksi projektanci mody (między innymi Emporio Armani, Dolce & Gabbana, Versace, Prada) tworzą co roku kolekcje okularów na sezon wiosna/lato oraz jesień/zima. Mniejsi producenci śledzą trendy z wybiegów i starają się, aby ich oprawki nie odbiegały od tego, co prezentują domy mody z Mediolanu, Rzymu, czy Nowego Jorku. Dzięki temu mamy na półkach ogromny wybór modeli i kolorów okularów, co pozwala okularnikom kreować swój wizerunek oraz wyrażać swoją osobowość.

Odpowiednio dobrane oprawki korygują owal twarzy – łagodzą lub wyostrzają kształty w zależności od potrzeb. Z powyższych powodów okulary noszą także osoby, których wzrok jest w jak najlepszym porządku. Modne oprawki i szkła “zerówki” są kupowane coraz chętniej.

Oprócz aspektów estetycznych niezwykle istotne są kwestie zdrowotne. Do oprawek możemy dobrać odpowiednie szkła. Wybór jest bogaty: szkła dla kierowców, do pracy przy komputerze, fotochromy. Każde z nich spełnia inne funkcje i znacznie podnosi komfort życia. Okulary do pracy przy komputerze niwelują działanie niebieskiego światła, dzięki czemu wzrok nie męczy się tak szybko. Okulary dla kierowców mają działanie polaryzacyjne – skupiają światło i ograniczają rozbłyski, podnosząc tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Standardem stosowanym w szkłach korekcyjnych są filtry UV – chronią one przed szkodliwym promieniowaniem nie tylko oko, ale delikatną skórę wokół oczu.

Wady noszenia okularów

Chcąc zachować obiektywizm należy wspomnieć o wadach. Zakup okularów to jednorazowy wydatek – czasami całkiem spory. Na szczęście jest to inwestycja na lata, a optycy umożliwiają zakup okularów na raty, co pozytywnie wpływa na stan portfela.

Użytkownicy okularów uskarżają się na trudności wykonywania niektórych czynności w okularach. Zwłaszcza związanych z aktywnością fizyczną. Problematyczne bywa czasami noszenie okularów zimą, kiedy to szkła parują w wyniku zmiany temperatury otoczenie – to zmora każdego okularnika.

Czy muszę kupić okulary?

Wada wzroku nie determinuje tego, że trzeba nosić okulary. Można zdecydować się na soczewki kontaktowe. Połączenie tych dwóch metod korekcji i stosowanie ich zamiennie wzroku daje wiele korzyści i pozwala zminimalizować wady jednej i drugiej opcji.